Ma to zrekompensować spółce ponoszone straty, wynikające z podniesienia przez miasto rocznej kwoty czynszu dzierżawnego o 8,5 mln. zł . Jeżeli opłata za wodę i ścieki nie zostanie zwiększona, planowane są następne dopłaty do kapitału zakładowego spółki z budżetu miasta.
Zmiany w taryfie opłat za wodę i ścieki muszą być zatwierdzone przez organ kontrolny - Przedsiębiorstwo Państwowe Wody Polskie. Prośba o taką zgodę została skierowana przez PWiK jeszcze w ubiegłym roku (listopad). Jak udało się nam ustalić, taka zgoda może, ale nie musi być wydana, ponieważ wniosek dotyczy zmiany wysokości taryfy w trakcie jej obowiązywania.
Przypomnijmy, w latach 2009 - 2016 miasto realizowało projekt „Modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Piotrkowie Trybunalskim”, na który pozyskano 128 mln zł unijnej dotacji. Zgodnie z przyjętymi przez miasto zobowiązaniami, wysokość czynszu dzierżawnego musi być równa rocznym odpisom amortyzacyjnym, do tego dochodzą jeszcze odsetki od pożyczki zaciągniętej na realizację projektu. Czynszu zatem nie można wyznaczać w sposób dowolny, by utrzymać ceny wody i ścieków na poziomie akceptowanym przez odbiorców.
Stawką w tej grze może być naliczenie kar finansowych, a nawet konieczność zwrotu unijnej dotacji, co byłoby dla miasta katastrofą.”
Aktualizacja!
Podczas sesji większość radnych zdecydowała o wniesieniu przez miasto wkładu pieniężnego do Piotrkowskich Wodociągów. 18 radnych było za, 4 przeciw.